Urszula Sowińska i jej "Wybrany"

Cześć!
Dzisiaj chciałabym przedstawić moją opinię o książce "Wybrany" Urszuli Sowińskiej. Za możliwość przeczytania i zrecenzowania bardzo dziękuję wydawnictwu W Punkt. 
Staszek, młody pracownik supermarketu, ma dyplom w kieszeni, wielkie ambicje i jest sfrustrowany swoim obecnym życiem. Chce się wyrwać z biedy i zarobić duże pieniądze za wszelką cenę. W desperacji posuwa się do czynu ostatecznego.


Pierwsze, co się rzuca w oczy w tej pozycji jest to nieszczęśliwy bohater. Staszek nie akceptuje rzeczywistości, takiej, jaka jest, uważa, że zasługuje na lepsze życie. Nie ma co się dziwić - skończenie studiów nie dało mu biletu do lepszego życia: pracuje za marne pieniądze w supermarkecie, wynajmuje obskurny pokój, je same najtańsze produkty. Prowadzi to do wiecznej frustracji, chęci wyrwania się z tej biedy, co znowu prowadzi do pomysłu, który zaczyna kiełkować w jego głowie po pewnym wydarzeniu.

Mamy tutaj bardzo wyraźnie pokazany ciąg przyczynowo - skutkowy. Jedno wydarzenie zapoczątkowało następne. Możemy się tylko domyślać, czy wydarzenia z późniejszych stron książki wydarzyłyby się, gdyby nie jedna rozmowa, czy to ona była bezpośrednim powodem, dla którego Staszek zdecydował się na taki, a nie inny czyn.

Powieść podzielona jest na 2 części. Pierwsza z nich, jest bardziej opisowo psychologiczna, w drugiej pojawia się wątek sensacyjny. Pierwsza część tak naprawdę pozwala nam poznać dobrze Staszka, jego niespełnione marzenia, ambicje, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, a także zazdrość skierowana w stronę awansu kolegi. Marzy on wciąż o lepszym życiu, które nie nadchodzi. W końcu decyduje się na drastyczny krok, a jakie on będzie miał dla Staszka konsekwencje - tutaj zaczyna się druga część.

Całość powieści jest utrzymana w klimacie beznadziejności i małomiasteczkowej biedoty. Taki jest sam Staszek, tacy są - w mniejszym, bądź większym stopniu - pozostali bohaterowie. Jest to historia, która aż kipi bezsilnością, a najgorsze jest to, że cała ta biedota jest przedstawiona w bardzo wiarygodny, realistyczny sposób.

Myślę, że jest to powieść warta przeczytania. Nie jest ona zbyt optymistyczna, jednak mimo tego, ciekawa. Pokazuje, jak wewnętrzne pragnienia mogą wpłynąć na nasze zachowanie, a zakończenie jest naprawdę zaskakujące. Polecam serdecznie!

Komentarze

Popularne posty